A nevetés
Most már nem csak tapasztalati úton, hanem vizsgálatok alapján is bizonyított, hogy a nevetés jótékony hatással van a szervezetünkre.
A nevetés mögött komoly agyi mechanizmusok állnak és számtalan biológiai, érzelmi és társadalmi összetevője van.
Nagyon fontos szereppel bír a szervezetünk általános egésszégi állkapotának fenntartásában. A nevetés kiválló stressz és feszültségoldó hatással bír. A vidám ember másképpen reagál a külvilágból érkező impulzusokkal szemben., jobban le tudja kezelni azokat. A nevetés fájdalomcsillapító hatással is bír mert az agyban endorfin hormonok szabadulnak fel. Az arcunkon rengeteg mimikai izom van. Nevetés alatt ez a sok izom műkődésbe lép, megfeszül és ezáltal pulzusunk, vérnyomásunk emelkedik., légzésünk fokozódik. Ezáltal a szervezetünk több oxigénhez jut minek folytán tápanyag elátottsága fokozódik. Az edzőteremben eltöltött 1 órás edzés hatására elért szívritmus gyorsulás elérhető 5-6 percnyi kacagással is.
A humorra fogékony vidám emberek szervezete minden kórokozóval szemben ellenálóbb és erősebb az általános immunrendszerük is.
A rendszeres nevetés ereinkre is jó hatással van. Fokozódik a véráram az erekben, megőrzi az érfal egésszégét és mindez az általános keringési rendszerünkre jótékony hatással bír.
A nevetés segítségével még fogyhatunk is. Napi 10 perc nevetéssel akár évi 2 kilogrammot is fogyhatunk. Mennyivel jobb nevetve fogyni mint fogyasztó szerekkel szenvedni.
Nem mindenki tud egyformán nevetni. Génjeink befolyásolják a jókedv kialakulását és tartósságát is. Kutatók 23 olyan gént találtak amelyek aktivizálódnak a nevetés hatására. A „Promenád a gyönyörbe” című vicces filmben pl. a nyitójelenet is a csoportos kissé erőltetetett nevetésről szól. Nem jártak messze a film alkotói a valóságtól, hogy akár receptre is fel lehetne írni a nevetést, a vidám filmek nézését.
Mivel a nevetés ragályos ezért hamar átterjed egyik egyénről a másikra. Nem mindegy hogy savanyú vagy vidám emberekkel vagyunk egy társaságban hiszen önkéntelenül is illeszkedünk a másik ember hangulatához.
A gyermekek mosolya nagyon jó hatással van az anyukára és az apukára egyaránt. A gyermek nevetése nyomán az agyukban dopamin szabadul fel minek által örömöt és fokozott pozitív érzelmi rekciót vált ki.
Összegzésképpen mosolyogjunk bátran mert mind az adó és mnd a kapó fél számára egyaránt nagyon hasznos élletani hatással bír. Kerüljük a stresszes filmeket, az értelmetlen politikai műsorokat. Ha valaki rosszkedvű akkor csak mosolyogjunk rá. Igazán nem kerül semmibe sem nekünk. Legyen szó üzleti életről, családi vagy baráti összejövetelről igyekezzünk minél többet mosolyogni. Forduljunk békés, vidám szeretettel mindenki felé akivel csak találkozunk a hétköznapokban. Előbb-utóbb biztosan visszakapjuk.