Nyírokrendszer tisztítása
A nyírokrendszer szállítja el a szövetközti térből a szervezet sejtjeinek a „szennyvizét” a vérbe. Ez egy fehérjedús folyadék ami nagy molekulasúlyú anyagcseretermékeket is tartalmaz. A nyírokérrendszer behálózza a teljes testünket és a perifériák felől, szállítja a folyadékot a centrum felé, a vénákba. |
![]() |
A mai kor emberének nagyon le van lassulva a nyírokkeringése. Ez számos okból adódik. Egyrészt a mozgásszegény életmód, másrészt a túlsúly valamint a töménytelen méreganyag amit táplálkozással és a különböző kemikáliák magunkra kenésével jut a szervezetünkbe. Naponta nem kis mennyiségű nyírokfolyadék termelődik, kb. 2 liter. Ennek a mennyiségnek kéne zavartalanul áramolnia folyamatosan. Sajnos nem így történik és emiatt nyírokpangás alakul ki, aminek felsorolhatatlanul sok szövődménye lehet. Az ödémától kezdve a fertőző bőrbetegségeken át egészen az ekcémáig, daganatokig vagy éppen az arthrózisokig nagyon sok minden. Véleményem szerint a legtöbb betegség esetén az egyik ok a nyírokrendszer defektusa. A nőkön végzett vizsgálatok azt az eredményt hozták, hogy 80%-nál lassú volt a nyírokfolyás.
Ne felejtsük el, hogy maga a nyírokrendszer kitakarítása általában sok hónapot vesz igénybe, ezért folyamatosan figyeljünk állapotára.
Íme egy pár egyszerű és érthető technika amivel javíthatjuk a nyírokrendszerünk működését:
1. Mély lélegzések. A mély légzés aktiválja a nyírokrendszerünket. Belégzéskor ugyanis csökken a nyomás a mellkasunkban és szívóhatást fejt ki a nyírokkeringésre. Ugyanakkor még a méreganyagok kiválasztása is felgyorsul.
2. Mozgás. Nagyon fontos a mozgás, mivel a nyírokfolyadékot nem pumpálja semmi mint pl. a vérünket. Az izommozgás viszont pumpaként működik és segít a nyírokáramlásban. A folyamatos aktivitás létfontosságú.
3. A megfelelő és bőséges vízivás. Ha nincs elegendő víz a szervezetünkben akkor a nyírokáramlás sem lesz megfelelő. A víz sejtszintig létfontosságú elem. Csak a tiszta víz és frissen préselt gyümölcslevek a megfelelőek. Felejtse el az agyoncukrozott üdítőket, energiaitalokat, szénsavas termékeket. Csak a tiszta és természetes folyadékokkal pótolja a vízháztartását.
4. Egyen több nyers gyümölcsöt és zöldséget éhgyomorra . Az enzimek és savak melyeket a nyers gyümölcsök és zöldségek tartalmaznak erőteljes nyirok tisztítók. A nyers növények rengeteg klorofilt tartalmaznak amelyek segítenek megtisztítani a vért és a nyírokrendszert. A búzafűlé ebből a szempontból is egy csodálatos segítőtárs.
5. A nyers, sótlan dió és egyéb olajos magvak, szintén előnyösen hatnak a nyirokrendszer működésére hiszen létfontosságú aminosavakat, zsírsavakat tartalmaznak. Főleg a nyírokkeringés serkentésében van szerepük.
6. Bizonyos gyógynövények használata, mint pl a zsálya, zsurló, kakukkfű, kasvirág, vérontófű, csalán, búzafű, citromfű medveszőlő és még sorolhatnánk szintén segítenek a méregtelenítésben és a jobb nyírokkeringésben. Mielőtt azonban gyógynövényt használna érdemes szakember, fitoterapeuta véleményét kikérni.
7. Zuhanyozáskor érdemes a bőrt erőteljesen átdörzsölni egy kefével, vagy mosdószivaccsal, esetleg masszázskesztyűvel. Az elhalt hámsejtek jobban eltávolodnak, a pórusok kitisztulnak és a bőr szinte fellélegzik a mozdulatok legyenek gyöngédek, körkörösek és a szív felé terelődjenek ezáltal is segítve a nyírokáramlást.
8. Változuhany használata nagyon előnyös mert az ereket elernyedésre és összehúzódásra készteti. Ezt érdemes minden nap beiktatni a zuhanyozási programba. Nemcsak a vér- és nyírokkeringésre van jó hatással hanem a hangulatunkra is.
9. A nyírokmasszázs az egyik leghatékonyabb módszer amivel befolyásolni tudjuk a nyírokkeringést. Erről bővebben itt olvashat: http://www.lelekmanna.hu/nyirok_masszazs A vizsgálatok azt mutatják, hogy a gyengéd nyirokmasszázs akár 80 százalékban is megnöveli a pangó nyírok áramlását. A legfontosabb, hogy a masszázs tényleg gyengéd pulzáló legyen, ne erőteljes.
10. A bőjt különböző formái is előnyösek. Segít megtisztítani a szervezetünket a méreganyagoktól, salakanyagoktól. Még az izzadság illatunk is megváltozik ilyenkor érdemes megfigyelni. Az a jó, ha minden nap képesek vagyunk kicsit böjtölni úgy, hogy a csábítónak tűnő ételek kísértésének ellen állunk. Mert „nem mindent eszünk meg ami ízlik és néha olyat is megeszünk ami nem ízlik”.
|